Методики викладання

Бачили статті в інеті, як вибрати викладача? А там … ‘поцікавтеся, які методи використовує у навчанні’. Зв’язалися, запитали – а вони вам: комунікативна и лексична…., ну то так.  Одного часу це питання було дуже популярне і колись мені дзвонили і питали. Ти собі спокійно відповідаєш, але було трохи смішно, бо відчувалося, що людина на іншому кінці не зовсім й тямить, “своя, авторська, унікальна” було б зрозуміліше)). То, коротко про методики викладання.

  • Grammar-translation – дуже наполегливо вивчаємо граматику, багато перекладаємо … і продовжуємо вивчати граматику. 
  • Presentation-practice-production (правило трьох пі) – викладач пояснив, дав пару вправ на закріплення, а учень намагається використати. Це традиційний підхід, деякі кажуть, що застарілий, а я використовує, бо іноді, це значно швидше.
  • Task-based learning – навчання відбувається через виконання серії вправ
  • Communication language teaching – постійно все обговорюєте, намагаєтесь використати слова та граматику у спілкуванні, послухала – обговорили, прочитала – обговорили.
  • Lexical – вивчаємо не просто слова, а сталі вирази, вивчаємо її блоками, найпоширенішими виразами
  • Engage-study-activate – дуже популярна в усіх книгах іноземного видавництва. Вивчаємо щось нове на прикладах, та намагаємося відразу використати. Наприклад, читаємо або слухаємо щось, помічаємо нову граматичну структуру, вивчаємо та намагаємося використати і долучити до своїх реалій.

І це ще не весь список). Є методика переважна, але викладач поєднує різні залежно від ситуації, потреб та особливостей учнів.

А чи ви чули про такий метод навчання, коли вчитель зовсім не говорить? Він називається “Silent method” і полягає в тому, щоб створити найкращі умови для учня, для того, щоб заговорити. Викладач використовує складні кольорові таблиці, наприклад, кожна літера – це один кольоровий квадрат. Таким чином, за допомогою квадратиків або інших умовних позначень, учень просувається до наміченої цілі. У чому ж переваги даного методу? Напевно, в тому, що рівень знання іноземної мови викладача практично не впливає на рівень знання іноземної мови студента, і врешті-решт може виявитися так, що учень в результаті буде знати мову краще, ніж його виклад. О, як! Хочу зазначити, що метод може стати в пригоді для шанувальників високих технологій.

А є такий метод як “Total-physical response” (метод фізичного реагування), де саме студент на перших стадіях навчання не говорить нічого. Спочатку він повинен отримати достатню кількість знань, які йдуть в пасив. Протягом приблизно перших двадцяти уроків учень постійно слухає іноземну мову, він щось читає, але не говорить при цьому жодного слова іноземною мовою. Потім в процесі навчання наступає період, коли він вже повинен реагувати на почуте або прочитане – але реагувати тільки дією. Починається все з вивчення слів, що означають фізичні рухи. Так наприклад, коли вивчають слово “встати”, всі встають, “сісти” – сідають, і так далі. І лише потім, коли студент накопичив досить багато інформації (спочатку слухав, потім рухався), він стає готовий до того, щоб почати говорити. Добрий цей метод перш за все тим, що студент у процесі навчання іноземній мові відчуває себе дуже комфортно. Необхідний ефект досягається за рахунок того, що всю отриману інформацію людина пропускає через себе. Важливо також те, що в процесі вивчення іноземної мови за цим методом студенти спілкуються (прямо чи опосередковано) не тільки з викладачем, а й між собою.

Не можна не приділити уваги так званому методу занурення (“Sugesto pedia“). Вивчаючи мову таким чином, всі студенти в групі вибирають собі нові імена, придумують нові біографії. За рахунок цього в аудиторії створюється ілюзія того, що вони знаходяться в абсолютно іншому світі – у світі іноземної мови, що вивчається. Все це робиться для того, щоб будь-яка людина в процесі навчання могла повністю розслабитися, розкритися, і іноземна мова стала максимально схожа на оригінальну. Щоб він говорив, наприклад, не як справжній “Петро”, а як вигаданий “Джон”.

Одним з найпопулярніших нових підходів до навчання є Flipped classroom, де учні роблять більшу частину свого навчання самостійно, а на заняття приходять підготовлені! для того, щоб обговорити, задати питання, закріпити те, що вивчили. Такий метод я використовую на курсі підготовки до екзамену IELTS, де учень бронює заняття з викладачем тільки коли обробив певний модуль та виконав певні домашні завдання. Учні рухаються у своєму темпі, але відчувають контроль та підтримку, а після зустрічі з викладачем знатимуть напевно куди рухатися далі.

Фух, здається переважна кількість методів зазначено, а ви тепер обізнані та надалі, коли будете дзвонити викладачеві, його відповіді не змусять вас довго копатися в інтернеті в пошуках правди.